Hallos gyr Galaxisunk szvben!
2004.10.23. 18:37
Amerikai csillagszok meghatroztk annak a gzgyrnek a helyzett a Tejtrendszer kzpontjban, amelynek anyagbl rendszeres idkznknt robbansszer csillagkeletkezs indul meg.
Amerikai csillagszok meghatroztk annak a gzgyrnek a helyzett a Tejtrendszer kzpontjban, amelynek anyagbl rendszeres idkznknt robbansszer csillagkeletkezs indul meg. | 
Rgta ismert, hogy a Tejtrendszer kzppontjnak krnyke igen "viharos" hely. A mag krl hatalmas gzfelhk keringenek, amelyek idnknt sszesrsdnek, anyagukbl pedig igen rvid id alatt millinyi j csillag szletik. Antony Stark (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics) s munkatrsai j megfigyelseikkel pontosabban feltrkpeztk a mag krnyknek szerkezett. Eredmnyeikrl a The Astrophysical Journal Letters c. szaklap oktber 10-i kiadsban szmoltak be.
Megfigyelseik szerint a robbansszer csillagszletsek egy olyan gyrszer vezetben kvetkeznek be, amelynek bels pereme krlbell 500 fnyvre van a Galaxis kzppontjtl. Ebben a gyrben gylik fel az az anyag, amely vgl elrve egy kritikus srsget megkezdi bezuhanst a centrum fel. Ekzben olyan mrtkben sszenyomdik, hogy megindulhat benne az j csillagok szletse.
A kutatk szerint a gyr anyaga jelenleg a kritikus srsg kzelben van, s a kvetkez heves csillagkeletkezs 10 milli ven bell bekvetkezik. Becslseik szerint mintegy 30 milli naptmegnyi anyag spirlozik majd a centrum fel, amely mintegy tzszerese az ott rejtz, kb. 3 milli naptmeg fekete lyuk tmegnek. Az elmletek szerint a fekete lyuk kptelen lesz elnyelni ennyi anyagot, gy annak nagyobb rszbl tbb milli j csillag alakul ki. A maradk egy rszt az energiarobbansok kisprik a lyuk krnykrl, a gyrre merleges anyagkilvellsek formjban.
Egy ilyen krnyezetben az ltalunk ismert letnek nincs eslye a fennmaradsra. Az j csillagnemzedk legnagyobb tmeg tagjai ugyanis nhny milli v alatt felrobbannak (szupernvkk vlnak), s kegyetlen sugrzssal rasztjk el krnyezetket, ami az ltalunk ismert let utols csrit is sterilizln. Szerencsre Fldnk elg messze van a magtl, gy az ottani esemnyek nem rintenek majd bennnket.
A felfedezst az Antarktiszon teleptett cscstechnolgij mszer, az Antarctic Submillimeter Telescope and Remote Observatory (AST/RO) megfigyelsei tettk lehetv. Jelenleg ez az egyetlen obszervatrium, amely nagylptk trkpek elksztsre alkalmas az n. szubmillimteres tartomnyban. |
|