Emberi klnozs
2004.10.17. 19:28
Elsõ zben adtak engedlyt emberi embrik kutatsi cl klnozsra Nagy-Britanniban.
Elszr engedlyeztk Nagy-Britanniban emberi embri klnozst
Elsõ zben adtak engedlyt emberi embrik kutatsi cl klnozsra Nagy-Britanniban.
A brit bioetikai felgyelet, a HFEA szerdn hagyta jv a newcastle-i egyetem tudsainak erre vonatkoz krelmt.
A Stem Cell Csoportban tmrlt kutatk, Miodrag Stojkovic vezetsvel, emberi embrik õssejtjeinek segtsgvel akarnak gygyt eljrsokat kidolgozni olyan betegsgekre, mint a cukorbetegsg, a Parkinson- s az Alzheimer-kr.
A Stem Cell krvnye megosztotta a brit tudstrsadalmat. Hat brit etikaszakrtõ levlben krte a HFEA-t az engedly megtagadsra. Az gynevezett gygyszati cl klnozst etiktlannak tartjk az ellenzõk. David King molekulris biolgus, a klnozsellenes Human Genetics Alert csoport tagja szerint ezzel elsõ zben lpi t az etika hatrt a tudomny.
- A ppa mindig is hatrozottan elutastotta, hogy az emberi embrit gygyszati cllal klnozzk - szgezte le a hr bejelentst kvetõen Joaqun Navarro-Valls vatikni szvivõ.
Nagy-Britanniban 2001-ben legalizltk az emberi embrik kutatsi cl klnozst. A fajfenntartst szolgl emberklnozst a trvny tovbbra is bnteti, s 10 vig terjedõ szabadsgvesztssel sjthatja. Az elsõ emberi embriklnozsra februrban Dl-Koreban kerlt sor.
Harminc emberi embrit klnoztak Dl-Koreban
Dl-Koreai tudsok harminc emberi embrit klnoztak: lltsuk szerint cljuk, hogy az embrikbl ssejteket nyerjenek egyes betegsgek transzpantcis gygytshoz. Soha ilyen nagy szmban nem klnoztak mg embrit a vilgon.A Szuli llami Egyetem kutati ni donoroktl vett norml sejteket kereszteztek petesejtekkel. A nvekedsnek indult embrik alkalmasak ssejtek, azaz olyan sejtek termelsre, amelyek a szervezet brmely szvetbe beltetve kpesek osztdni.  A szuli kutatk clja a transzplantcis orvoslsban hasznlni az embrikbl nyert ssejteket. Mivel az ssejtek az egyn genetikai informciit hordozzk, egy transzplantci utn az immunrendszeri kilkds kockzata minimlis. A kutatsrl a Science cm online tudomnyos jsg szmolt be. A mennyisg miatt vilgszenzci Emberi embri terpis cl klnozsval mr korbban is prblkoztak a genetikusok. A szuli kutatk mostani bejelentse azrt vilgszenzci, mert ilyen nagy mennyisg embri klnozsrl mg soha nem szmoltak be nyilvnossg eltt. A kutatcsoport a tudomnyos lapban lpsrl-lpsre bemutatja, hogyan hasznlta fel a 16 ntl vett 242 petesejtet a ksrlet sorn. Elszr a donoroktl szomatikus sejteket (az sszes testi sejt, kivve az ivarsejtek) vettek, amelyek sejtmagjt – a genetikai „ujjlenyomatot” – ugyanannak a nnek a sejtmag nlkli petesejtbe beltettk. Az tltetst kveten a petesejt citoplazmja (a sejtmembrnon belli anyag, amely a sejtmagot veszi krl) tprogramozza a sejtmag tartalmt, s megkezddik az embri fejldse. A koreai kutatk 30 embrit (a donorok tkletes genetikai msolatt) tenysztettek ki a sejtosztds gynevezett blasztociszta fzisba, amely normlisan krlbell egy httel a megtermkenyls utn kvetkezik be.
 |
 Kritikus pont: a petesejt kirtse
| Az ebben a fzisban lv embriban mr megkezddik az ssejttermels.
Az ssejteket „ki is prbltk”: klnfle emberi szvetekbe ltettk azokat, s meggyzdtek rla, hogy a sejtek valban osztdsba kezdenek.
Az ssejteket ksbb egerekbe is beltettk, hogy bizonytsk hogy a sejtek sokkal specifikusabb szvetekben is mkdkpesek, azaz lehetsges felhasznlsuk rendkvl szleskr.
Az emberklnozs rltsg!
A dl-koreai kutatk hangslyozzk, hogy cljuk annak kidertse, hogy az embrionlis ssejtek hogyan hasznlhatk olyan rendellenessgek gygytsra, mint a cukorbetegsg, az osteoarthritis mozgsszervi megbetegeds, a Parkinson kr s szmos egyb betegsg, amelyek a szvetek, sejtek kros elvltozsa miatt alakul ki.
A kutatk ugyanakkor rsukban rosszalsukat fejeztk ki azokkal a ksrletekkel szemben, amelyek a technolgit csecsem klnozsra alkalmazzk. A kutats vezetje, Woo Suk Hwang professzor, aki szmos llatklnozsban vett rszt, rltsgnek nevezte a „csecsem-alkotst”. A legfbb ellenrve, hogy llatklnozsi ksrletei sorn rengeteg problmval, szervi rendellenessggel tallkozott.
Vgl a Science magazin szakrti megjegyzik, hogy a sejt- s szvettltets, valamint a gnterpia egyelre gyerekcipben jr tudomnygak, vek telhetnek mg el, mg az embrionlis ssejtek hasznlata a transzplantcis orvoslsban elterjedtt vlik.
|
|