Aki meglltotta a fnyt – Michal Bajcsy a szenzcis ksrletrl
A fny meglltsval kapcsolatos kutatsokban Michal Bajcsy a Harvard Egyetem hallgatjaknt(!) vett rszt.
A Szlovkibl a Harvardra kerlt kutat szerkesztsgnk krdseire e-mailben elkldtt vlaszban hangslyozta, hogy br az nevvel kezddtt a Nature-ben megjelent cikk szerzinek sora, a kutatcsoportot Mihail Lukin vezeti.
A napok alatt vilghrv vlt ksrlet elvgzsre pedig Axel Andr s Mikail Lukin kzs cikke tett javaslatot, a Physical Review Letters egyik tavalyi szmban. A felfedezshez szksges berendezs sszelltst Alekszandr Zibrov vgezte, akinek a ksrletezsben meglv tapasztalata, tudsa, ismeretei nlkl – Bajcsy szerint – nem sikerlt volna a ksrlet.
Az jdonsg
De nzzk, mirl is volt sz a fantasztikus ksrletben: a fny meglltsval, lelasstsval, meglltsval vek ta prblkoznak a kutatk. Kt vvel ezeltt ez mr kt, egymstl fggetlenl dolgoz harvardi kutatmhelynek is sikerlt. Az egyik mhelyt a mr emltett orosz szrmazs Mikhail Lukin vezette, a msikat a dn Lene Vestergaard Hau.
Ezekben a ksrletekben elbb elnyelettk a fnyt (az gynevezett szignlimpulzust) egy gzzal, aztn tjra bocstottak egy msik impulzust, amelyet a gz engedett tovbb.
A kt vvel ezeltti ksrletekben teht mg nem ugyanaz a szignlimpulzus hagyta el a gzt, mint amelyik „belement”. A mostani, legjabb felfedezs viszont, amely hrom tuds, Mihail Lukin, Michal Bajcsy s Alekszandr Zibrov nevhez fzdik (legalbbis a BBC szerint, brmennyire is szernykedett Bajcsy, lapunknak nyilatkozva), viszont mr ugyannak a fnyimpulzusnak a meglltst s tovbbengedst jelenti. Lukin ezt gy fogalmazta meg a CNN-nek adott nyilatkozatban, hogy „oly mdon sikerlt meglltaniuk a fnyt, hogy nem vettk el az sszes energijt”.
A ksrlet
A Bajcsyk ltal lert ksrlet a PhysicsWeb internetes jsg szerint az elektromgnesessggel induklt transzparencia (EIT) elvn alapul. Ez azt jelenti, hogy az elektromgneses ton gerjesztett rubdium gz atomjai „tlthatv” vlnak a fny szmra. Mindezt kt, egymssal szemben a gzba eresztett kontroll-lzersugr segtsgvel rtk el a tudsok.

Tettk ezt azrt, mert ezek a sugarak olyan interferencit hoznak ltre, amelyek csapdba ejtik a gyenge szignlsugarat, amely a kontrollok lekapcsolsa utn „srtetlenl” tvozhat a gzbl. E ksrletben a szignlsugrnak csak a holografikus, vagy ahhoz hasonl lenyomata marad meg a rubdium atomokon, nem vesznek el a fotonok a gzban.
Michal Bajcsy egy korbbi, a PhysicsWebnek adott nyilatkozatban a kt kontrollsugr ltal alkotott interferencia-mintzatrl elmondta: ez a struktra parnyi tkrk sokasgaknt ide-oda veri vissza a fnyt, s gy tulajdonkppen csapdba ejti a szignlimpulzust. A „kis tkrkn” megmarad a szignl holografikus lenyomata, de nem a fotonok „ragadnak bele” a rubdium atomokba.
A ksrlet jelentsge
Amikor a ksrlet jelentsgrl krdeztk, Bajcsy elmondta, hogy mdszerk elssorban a gyenge (halvny) fnysugarak, fnyimpulzusok klcsnhatsnak vizsglatban jelent j megkzeltst. Ez a felfedezs aztn a fnyimpulzus ltal hordozott informci feldolgozsban is jdonsgokat hozhat magval.
Bajcsy szerint ugyanis a problma eddig leginkbb az volt, hogy a fnyimpulzusok nem lptek klcsnhatsba egymssal. Ez ltalban s tbbnyire j dolog, de vannak olyan pillanatok, amikor nagyon hasznos lenne, ha ers klcsnhats lpne fel kzttk. A fnyimpulzust mozdulatlanul tartva viszont idt nyernek ahhoz, hogy a rubdium atomok kataliztorknt mkdjenek kzre, s kzvettsk a fnyimpulzusok klcsnhatsait.
Ami a gyakorlati felhasznlst illeti, Bajcsy kitrt arra, hogy mindez hosszabb tvon a kvantumos informcifeldolgozs (quantum information processing, QIP – errl az albbiakban mg sz esik majd) s a nagy tvolsg informci-tovbbts szmra lehet nagy jelentsg, mghozz gy, hogy kicsi az eslye a „lehallgatsnak”.
A kutats ugyancsak hozzjrulhat Bajcsy szerint a hagyomnyos szloptiks kommunikci s adatfeldolgozs hatkonysgnak javtshoz, minthogy ezek a fnyt mint informcihordozt hasznljk fel.
Szmtstechnikai alkalmazsok?
A Harvardon vgzett ksrlet nyomn rgtn az jutott az jsgrk s a fizikusok eszbe, hogy a fny meglltsa az elektromos ramhoz hasonlan szablyozhatv teszi a fnysugarakat. Mindez nagy jelentsg lehet a szmtstechnikban, hiszen a jelenlegi komputerek azon az elven mkdnek, hogy folyik-e ram vagy nem. A nulla vagy egy, igen vagy nem eldntsre eddig teht csak az elektromos ramot lehetett felhasznlni.
A mostani ksrlet azonban azt bizonytotta, hogy a tudsok a korbbinl nagyobb fok kontrollt tudnak gyakorolni a fny fltt, s ez az optikai tvkzlsben, a kvantumszmtgpek kialaktsakor nagy elrelpst eredmnyezhet. Mindezt a Harvard Egyetem fizika tanszknek honlapja is kiemeli, a kvantumszmtgpek s az optikai tvkzls tvlati fejlesztsre utalva.
Amikor szerkesztsgnk az esetleges szmtstechnikai felhasznlsrl krdezte Bajcsyt, krdsnkre a Harvard Egyetem kutatja kzlte: a mostani ksrletk a fny kontrolljrl szlt, de nem szmtstechnikai, hanem egyelre csupn tisztn tudomnyos szempontbl.
Az, hogy az ltaluk kidolgozott eszkz alkalmas lehet-e tovbbi felhasznlsra – nos, ez mg csupn lehetsges felttelezs, az is elkpzelhet, hogy mindez nem jr majd gyakorlati sikerrel. gretesnek tnik ugyan a felfedezs, de sok munka szksges mg Bajcsy szerint ahhoz, hogy meghatrozhassk: miknt lehet a mostani eredmnyeket a gyakorlatban is alkalmazni.
QIP - a jv technolgija?
A mostani ksrlet kapcsn sokszor felvetdik a kvantumszmtgpek kidolgozsnak tlete. Amikor errl krdeztk, Bajcsy leszgezte: nem kvantumszmtgpekrl van sz, mert ez flrevezet kifejezs. Inkbb a kvantumos informcifeldolgozs (a mr emltett QIP) kifejezst rdemes hasznlni. Ez szerinte egy most kifejldben lv kutatsi terlet, egyelre csupn „egyszer demonstrcikig” jutott ez a teria, vagyis nem a gyakorlati alkalmazsok szintjn mozog ez a tudomnyterlet.
Bajcsy szerint a lehet legkorbbi QIP-alkalmazsok tz v mlva jelenhetnek meg, de ezek mg parnyi eszkzk lesznek, a technolgia inkbb csak hsz v mlva terjedhet el szlesebb krben, a kutatsok mai llsa szerint. Mindez egybknt mg gy is gyorsabb tem fejldst mutathat, mint az egyszer tranzisztorok negyvenes vekbeli megjelense s az asztali szmtgpek elterjedse kztt eltelt negyven-tven ves peridus. |